Oğlu katliam yapmıştı… Anneden sonra baba da mahkum oldu

ABD’de Ethan Crumbley isimli öğrencinin 2021 yılında okulda düzenlediği silahlı saldırıyla ilgili babası James Crumbley’in yargılandığı davada karar çıktı.

47 yaşındaki James Crumbley, oğlu Ethan Crumbley tarafından gerçekleştirilen saldırıdaki rolü nedeniyle bugün mahkemede ‘kasıtsız adam öldürmek’ten mahkum edildi.

Karar, yaklaşık bir hafta süren duruşmaların ardından jüri tarafından verildi.

Ethan Crumbley’nin annesi Jennifer Crumbley de aynı suçtan ceza almıştı.

Boşanan çiftin kaç yıl daha cezaevinde kalacağı 9 Nisan günü mahkeme kararıyla belli olacak.

Ebeveynlerin çocuklarının gerçekleştirdiği katliamdaki rolü nedeniyle kasıtsız adam öldürmekten mahkum olmasının ABD’de bir ilk olduğu belirtildi.


Ethan, Jennifer ve James Crumbley.

SALDIRI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Michigan’daki Detroit şehrinin yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki Oxford Lisesi’nde 30 Kasım 2021’de öğle saatlerinde yarı otomatik silahla yapılan saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı.

Dava kayıtlarına göre silahlı saldırının yaşandığı gün okulda Ethan Crumbley, bir ödev kağıdına çantasında bulunan ve katliam sırasında kullanacağı silahı resmetti. Aile, rahatsız edici resimler için okula çağrıldı. Ethan Crumbley’nin endişe verici davranışlarının görüşüldüğü kısa toplantının ardından ebeveynleri oğullarını okulda bıraktı. Saldırı, bu görüşmeden birkaç saat sonra meydana geldi.

Saldırının ardından gözaltına alınan Ethan Crumbley, şartlı tahliye imkânı olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Zanlının anne ve babası Jennifer ve James Crumbley de ihmal nedeniyle saldırıda payı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış, 4 kez taksirle adam öldürme suçlaması yöneltilen çiftin her birine 500 bin dolar kefalet konulmuştu. Kefaletlerini ödeyemeyen çift, iki yılı aşkın süredir hapisteydi.

Savcılar, ebeveynlerin oğullarının akıl sağlığı sorunlarını görmezden geldiğini iddia ediyordu. Ayrıca savcılık, suç aletinin baba James Crumbley tarafından saldırganın yanında satın alındığını, annesinin bir sosyal medya gönderisinde silahtan “oğullarının Noel hediyesi” olarak söz ettiğini ve silahın kilit altında tutulmadığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x